Zasady działania i zastosowanie pozytonowej tomografii emisyjnej

Pozytonowa tomografia emisyjna, zwana również PET-CT, to technika obrazowania, która rejestruje promieniowanie, jakie powstaje podczas anhilacji, czyli destrukcji, pozytonów. Jest to technika wykorzystywana przede wszystkim w celu badania mózgu, serca, stanów zapalnych o niejasnym pochodzeniu oraz nowotworów. Jak działa ten typ tomografii i w jakich sytuacjach się go wykonuje?

_Files_Thumbs_149395Działanie PET-CT

Jak już wspomniano, podczas wykonywania pozytonowej tomografia emisyjnej zostaje zarejestrowane powstałe promieniowanie. Jest to możliwe poprzez destrukcję pozytonów, które pacjent przyjmuje w postaci substancji promieniotwórczej i która dalej ulega rozkładowi. W substancji tej zawarte są izotopy o krótkim czasie połowicznego rozpadu, w efekcie czego większość promieniowania powstaje w trakcie badania, co znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek.

Wykorzystanie PET-CT

Badanie PET-CT jest wykorzystywane w procesie diagnostycznym choroby Huntingtona, choroby Alzheimera, Parkinsona, a także schizofrenii oraz padaczki. Ponadto jest to badanie, które istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia nowotworów, nawet w ich wczesnym stadium. Jest to badanie, którego skuteczność w przypadku choroby nowotworowej wynosi aż 90%. Żadna inna technika obrazowania nie daje takich efektów. Ponadto badanie PET-CT jest także wykorzystywane w celu kontroli efektów stosowanej metody leczenia nowotworu.

Szczegółowe informacje na temat PET-CT można znaleźć na http://cenomed.pl/strona/poradnik

Należy również zaznaczyć, iż PET-CT nie jest techniką inwazyjną, jednak wykorzystuje promieniowanie jonizujące, który przy nadmiernej ekspozycji, może w sposób niekorzystny wpłynąć na stan zdrowia pacjenta. Jednak jest to najlepszy sposób na to, aby wykryć konkretną chorobę w jej wczesnym stadium.

Dodaj komentarz