Obrazowanie za pomocą metody PET-CT

shutterstock_103271030

Badania za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, zwłaszcza wspartej przez środek kontrastujący, są to nowoczesne i niezwykle precyzyjne metody obrazowania ludzkiego ciała. Jednak gdy wymagana jest najwyższa możliwa dokładność, stosuje się badanie metodą PET-CT.

Czym jest badanie PET-CT?

Pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową (PET-CT) jest jedną z najnowszych form badania metodą obrazowania. Badanie to opiera się na rejestracji emisji pozytonów przez cząsteczki znakowanej izotopem substancji. Używanym do tego izotopem najczęściej jest analog glukozowy FDG. Obrazowanie z jego pomocą opiera się na wychwytywaniu podwyższonego metabolizmu glukozy w komórkach nowotworowych. Badanie PET-CT pozwala wychwycić tego rodzaju zmiany, zanim staną się one widoczne w innych badaniach obrazowych, przez co jest niezwykle skuteczne w leczeniu onkologicznym.

Co wykrywa badanie PET-CT?

Badanie metodą PET-CT pozwala wykryć:

  • związane z chorobą Parkinsona lub Alzheimera zmiany w mózgu – na długo przed pojawieniem się objawów klinicznych,
  • przyczyny niewyjaśnionych bólów głowy,
  •  zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • stan naczyń wieńcowych oraz stopień ich zniszczeń po przebytym udarze mózgu lub zawale serca.

Kiedy Badanie PET-CT jest bezpłatne?

Badanie metodą PET-CT jest w pełni refundowane przez NFZ w przypadku, gdy:

  • lekarz podejrzewa chorobę, której istnienia nie jest w stanie potwierdzić za pomocą innych badań (tomografii bądź rezonansu komputerowego),
  • potrzebna jest ocena stopnia rozwoju choroby nowotworowej lub wskazanie najlepszego sposobu jej leczenia,
  • konieczna jest ocena skuteczności podjętego leczenia onkologicznego (skuteczność działania chemioterapii lub efekty usunięcia guza),
  • możliwy jest nawrót choroby nowotworowej (zaleca się wówczas badanie PET-CT co póło roku przez pięć lat od wyleczenia, a następnie raz do roku).

Dodaj komentarz